Teknik och dator för alla

För att teknik och datorer egentligen inte är så svårt
  • Senaste inläggen
  • Prisjämförelse
  • Gratisprogram
  • Länkar
  • Förslag
  • Om sidan

Idag trädde IPRED-lagen i kraft

01 april 2009

Idag träder den omtalade fildelningslagen IPRED i kraft. IPRED-lagen innebär i kort att upphovsrättsinnehavare får rätt att via domstol begära ut uppgifter om vem som står bakom ett IP-nummer som misstänks för illegal fildelning. De har även rätt att lagra IP-nummer som används vid illegal fildelning.

Uppgifter ska inte kunna begäras ut för fildelning som skett innan idag (1:a april) då lagen trädde i kraft. När upphovsrättsinnehavarna har fått änvändaruppgifter kan de skicka varningsbrev där de även kan kräva pengar från den som står bakom abonnemanget. Om fildelningen fortsätter kan målet prövas i civil domstol och om det rör sig om omfattande fildelning kan även en polisanmälan lämnas in.

Många säger att lagen är ett slag i luften mot att stoppa den illegala fildelningen eftersom det kommer fram mängder av tjänster som erbjuder anonymitet – ofta mot en mindre avgift. Det här betyder alltså att istället för att artisterna tjänar pengar så går konsumenternas pengar till företag som erbjuder sätt att göra sina användare anonyma.

Om du vill surfa säkert på internet och inte vill att folk ska snoka i hur du surfar kan du hos Datorkanalen.se läsa om flera olika sätt att göra dig anonym på internet.

Nu återstår det bara att vänta och se vilka effekter lagen kommer få på fildelningen. Vi lär inte behöva vänta så länge för redan idag har fem mediebolag begärt ut uppgifter om användaren bakom ett IP-nummer som har delat ut ljudböcker på nätet.

Är IPRED en bra lag som skyddar upphovsrättsinnehavare eller är den bara en inskränkning i den personliga intregriteten? Vad tycker du?


Andra bloggar om fildelning, illegal fildelning, IPRED, IPRED-lagen, upphovsrätt, anonymitet, intressant.se

Relaterade inlägg

  • IPRED-lagen röstades igenom idag
  • Enighet om IPRED
  • Försenat lagförslag om IPRED – igen
  • IPRED
  • Ipred åter i rampljuset
Kategorier
Nyheter, Säkerhet
Taggar
anonymitet, fildelning, illegal fildelning, IPRED, IPRED-lagen, upphovsrätt
Comments rss
Kommentarer via rss
Trackback
Trackback

« Är din dator säker? Nya Spotify invites »

4 kommentarer

FUCK ALLA POLITIKER SKJUT DOM NU. http://infallsvinkel.wordpress.com/2009/04/01/lackt-dokument-om-acta-skandal/ NACKSKOTT. RIV RIKSDAGEN OCH INFÖR DIREKT

Mike | 01 april 2009

FUCK ALLA POLITIKER SKJUT DOM NU.

http://infallsvinkel.wordpress.com/2009/04/01/lackt-dokument-om-acta-skandal/

NACKSKOTT.

RIV RIKSDAGEN OCH INFÖR DIREKT DEMORKATI NU INNAN DET ÄR FÖRSENT.

GRILLA SVINEN.

Är du för eller emot IPRED? Nu kan du rösta! Skicka sms

eNKey | 03 april 2009

Är du för eller emot IPRED?

Nu kan du rösta!
Skicka sms med texten m13ser14 NEJ om du är emot
eller m13ser14 JA om du är för IPRED, till numret 72500

Sen får du veta resultats sidan.

Jag måste säga så här i efterhand att efter två

Tommy | 14 april 2009

Jag måste säga så här i efterhand att efter två veckor att det börja kännas som ett “slag i luften” som du skrev. Vad jag vet har de inte ens fått ut personen bakom ip’et för ljudböckerna. Och om inte ens det går, hur ska de ta alla privat personer som är smartare än vad man tror? Nej jag tror inte det blir så mycket och fler börja gå tillbaka till sina gammla varnor imed att det känns så ynkligt.
Men jag är mycket skepptisk med denna lag dock, ska man stoppa nerladdningen eller bara tjänsa pengar på den?

Jag har inte heller hört något angående ljudböckerna sedan de

Erik | 15 april 2009

Jag har inte heller hört något angående ljudböckerna sedan de lämnade in anmälan. Jag antar att vad man kan göra nu är att vänta och se vad det blir av det hela.

Skriv en kommentar

Du kan använda dom här taggarna när du skriver : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Det här skriver jag om

antivirus backup Battlefield Heroes bredband bredbandskollen dator epost fildelning filer Film Firefox fps Gmail gratis hastighet inbjudan inställningar internet Internet Explorer invite invites IPRED ladda ner lag Linux lösenord Musik operativsystem Plugin prestanda Program Spel Spotify streama Säkerhet The Pirate Bay The Pirate Bay-rättegången tillägg torrent TPB Ubuntu Voddler webbläsare Windows Windows 7

De senaste inläggen

  • Se upp för scareware
  • Prisjämförelse
  • Google Chrome
  • HDTV i marknätet
  • Vinnare av voddlerinvite
  • Google Street View – Nu i Sverige
  • Nya invites till Voddler
  • Gratis ska vara gratis
  • Lär dig Photoshop gratis
  • Voddler i julklapp
  • Invites till Voddler
  • Datorsäkerhet för nybörjare
  • Robotar
  • Så många har tillgång till bredband
  • Spotify i din mobiltelefon

Kategorier

  • Film
  • Musik
  • Nyheter
  • Plugin
  • Program
  • Säkerhet
  • Spel
  • Tips & Trix
  • Ubuntu
  • Windows
rss Comments rss valid xhtml 1.1 design by jide Bloggtoppen.se Denna blogg är listad bland Sveriges bästa bloggar Datorer Blogglista.se Data/IT Bloggpunkten.se